Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Greening, Charles F. "C.F., Chas. F."

House 1875-76 (District 4)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Mower

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1847
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1915
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.F., Chas. F.
City of Residence (when first elected): Grand Meadow
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1868.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/2/1875
Residence: Grand Meadow
Term of Office: 1/4/1876 to 1/1/1877
Counties Represented: Mower
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Railroads (Chair)
  • Soldiers Orphans

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/3/1874
Residence: Grand Meadow
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Mower
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Railroads
  • Soldiers Orphans
No other information has been entered for this legislator.