Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Geissel, George

Senate 1891-94 (District 46)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Crow Wing, Mille Lacs, Morrison, Todd

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1844
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country: Bavaria
Date of Death: 4/10/1922
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): North Prairie
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 3rd Ohio Independent Light Artillery (United States Civil War; Battles of Vicksburg, Atlanta, and Nashville, Tennessee); 10/03/1862 to 186?
County Government: Stearns County, Minnesota (County Sheriff); 1870 to 1876
County Board/Commissioner: Morrison County, Minnesota (Board of County Commissioners, Chair); 1879 to 1882

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

28th Legislative Session (1893-1894) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/4/1890
Residence: North Prairie
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Crow Wing, Mille Lacs, Morrison, Todd
Occupation: Farmer/Stock Raiser
Party: Democratic
Committees:
  • Enrollment
  • Grain and Warehouse
  • Indian Affairs (Chair)
  • Roads and Bridges

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/4/1890
Residence: North Prairie
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Crow Wing, Mille Lacs, Morrison, Todd
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Claims
  • Drainage
  • Immigration (Chair)
  • Indian Affairs
  • Insurance (Chair)
  • Internal Improvements
  • Public Lands
  • Roads and Bridges
  • Soldiers Home
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.