Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Elmquist, John G. "J.G."

House 1887-90 (District 26)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1849
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: ??/??/1927
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.G.
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1869.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/6/1888
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1889 to 1/5/1891
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Clothing Merchant
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Education
  • Reform School (Chair)

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/2/1886
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1887 to 1/7/1889
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Public Accounts and Expenditures
  • State Reform School (Chair)
No other information has been entered for this legislator.