Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Eklund, William J. "Wm. J."

House 1937-40 (District 57)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Wm. J.
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Practicing Medicine and Surgery

EDUCATION

University of Minnesota; B.S.;
Rush Medical College; M.D.; Cincinnati General Hospital, 1915-1916

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: (World War I, France, 1st Lieutenant Medical Corps); 1918 to 1918
School Board/Administration: Duluth, Minnesota (School Board); 1920 to 1926

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 57
Elected: 11/8/1938
Residence: Duluth
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Practicing Medicine and Surgery
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banking
  • Cities of the First Class
  • Public Health and Hospitals
  • Taxes and Tax Laws
  • University and State Schools (Chair)

50th Legislative Session (1937-1938)

  Session Details
Body: House
District: 57
Elected: 11/3/1936
Residence: Duluth
Term of Office: 1/5/1937 to 1/2/1939
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Practicing Medicine and Surgery
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banks and Banking
  • Cities of the First Class
  • Markets and Marketing
  • Military Affairs
  • Public Health and Hospitals
  • Taxes and Tax Laws
  • University and State Schools
No other information has been entered for this legislator.