Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Eichhorn, I. G.

House 1939-42 (District 12)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Murray

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/9/1894
Birth Place: Iowa City, Iowa
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Woodstock
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

University of Cincinnati; Attended College;
University of Columbia, South Carolina; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army (World War I); 191? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

52nd Legislative Session (1941-1942)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/5/1940
Residence: Woodstock
Term of Office: 1/7/1941 to 1/4/1943
Counties Represented: Murray
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture
  • General Legislation
  • Markets and Marketing
  • Relief
  • Temperance and Liquor Control

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/8/1938
Residence: Woodstock
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: Murray
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Liquor Control
  • Public Buildings
No other information has been entered for this legislator.