Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Dunham, Dewitt C. "D.C."

Senate 1895-98 (District 35)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Anoka, Isanti

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1841
Birth Place: Brownton, Ohio
Birth County: Lorain
Birth Country: United States
Date of Death: 5/2/1898
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: D.C.
City of Residence (when first elected): Anoka
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

Oberlin College, Ohio; Attended College;
Studied Medicine; With Dr. Reading of Chicago and Dr. Dougan of Niles, Michigan
Western Reserve Medical College, Ohio; Medical Degree; March 4, 1868

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: United States Pension Examining Surgeon (First Appointed by President Benjamin Harrison); 18?? to 05/02/1898 [Appointed]
County Government: Anoka County, Minnesota (County Coroner, 6 years); 18?? to 18??
County Government: Anoka County, Minnesota (County Physician, 14 years); 18?? to 18??
Military: 13th Army Corps (18 months); 18?? to 18??
Municipal Council/Aldermen: Anoka, Minnesota (Council Member, 4 years); 18?? to 18??
School Board/Administration: Anoka, Minnesota (High School Board, President and Secretary, 8 years); 18?? to 18??
Municipal Mayor: Anoka, Minnesota; 1882 to 1882

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in March 1868.

He died, at home, in Anoka, Minnesota.

Total Days Served: 1211

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 35
Elected: 11/6/1894
Residence: Anoka
Term of Office: 1/8/1895 to 5/2/1898 (unfinished term)
Counties Represented: Anoka, Isanti
Occupation: Physician
Party: Republican
Committees:
  • Engrossment
  • Geological and Natural History Survey
  • Hospitals for Insane
  • Illuminating Oils (Chair)
  • Military Affairs
  • Public Health, Dairy and Food
  • State Soldiers Home (Chair)
Reason for unfinished term: Death

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: Senate
District: 35
Elected: 11/6/1894
Residence: Anoka
Term of Office: 1/8/1895 to 5/2/1898 (unfinished term)
Counties Represented: Anoka, Isanti
Occupation: Physician
Party: Republican
Committees:
  • Claims (Chair)
  • Geological and Natural History Survey
  • Immigration
  • Public Health, Dairy and Food
  • Reapportionment
  • Roads and Bridges
Reason for unfinished term: Death
Articles & Books About
"Anoka Physician Dead." The Saint Paul Globe Tuesday, May 3, 1898, p. 9.