Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Doyle, Michael "M."

House 1883-84 (District 21); House 1891-92 (District 21)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/29/1837
Birth Place: Troy, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names: M.
City of Residence (when first elected): Red Wing
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: United States Internal Revenue, St. Paul (Revenue Collector, 4 years); 18?? to 18??
County Board/Commissioner: Goodhue County, Minnesota (County Commissioner, 6 years); 18?? to 18??
Military: Wisconsin Home Guards (Captain); 18?? to 18??
Municipal Government: Belle Creek, Minnesota (Town Clerk, 14 years); 18?? to 18??
Municipal Government: Belle Creek, Minnesota (Chair of Supervisors, 1 term); 18?? to 18??
Municipal Government: Belle Creek, Minnesota (Constable, 2 years); 18?? to 18??
School Board/Administration: School District No. 41, Minnesota (Clerk, 8 years); 18?? to 18??
Military: 53rd Wisconsin Volunteer Infantry (United States Civil War, Corporal); 1865 to 1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sarah E. Gilbert (married in October 1859)
Children: Fourteen children: Lillian, Helen, Carrie L., Josephine E., Ebba E., and Virginia R. (daughters); Gilbert W., Charles, Edmund (he died in 1884 while his father was in office), Henry, John V., Vincent C., Ambrose A., and Frederick R. (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He "served on many important Democratic and Prohibitionist county and state committees." (History of Goodhue County, Minnesota. Chicago: H.C. Cooper, Jr. & Co., 1909, p. 1053.)

He moved to LaSalle, Illinois in 1852. He came to Belle Creek, Minnesota in 1854.

Religion provided by History of Goodhue County, Minnesota, 1909.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/4/1890
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/6/1891 to 1/2/1893
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Agriculture (Chair)
  • Appropriations
  • Banks
  • Judiciary
  • School for Defectives
  • Soldiers Home

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/7/1882
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/2/1883 to 1/5/1885
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufactures
  • Public Lands