Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Downs, Henry

House 1885-86 (District 29); House 1889-90 (District 29)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1837
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1904
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Contractor

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Agency: Minnesota Hospital for Insane, St. Peter (Superintendent of Construction, 11 years); 18?? to 18??
Military: 8th Minnesota Volunteers, Company K (United States Civil War?, Corporal, 3 years); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in 1852. He moved to Minnesota in 1853.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/6/1888
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1889 to 1/5/1891
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Contractor
Party: Republican
Committees:
  • Insane
  • Military Affairs
  • Public Accounts and Expenditures
  • State Prison

24th Legislative Session (1885-1886)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/4/1884
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1885 to 1/3/1887
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Contractor
Party: Not Available
Committees:
  • Public Buildings
  • State Normal Schools
No other information has been entered for this legislator.