Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Diepolder, Joseph

House 1891-94 (District 17)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Nicollet

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1857
Birth Place: Minnesota
Birth County: Brown
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): New Ulm
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

New Ulm Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Lafayette, Minnesota (Town Clerk); 18?? to 18??
School Board/Administration: Lafayette, Minnesota (Board of Education, Member); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

28th Legislative Session (1893-1894)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/8/1892
Residence: Lafayette
Term of Office: 1/3/1893 to 1/7/1895
Counties Represented: Nicollet
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Forestry
  • Hospitals for the Insane (Chair)
  • Public Buildings
  • Ways and Means

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/4/1890
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/6/1891 to 1/2/1893
Counties Represented: Nicollet
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Hospitals for the Insane
  • Local Bills
  • Prison Labor
  • Temperance
No other information has been entered for this legislator.