Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Dane, Nathan

Senate 1862-63 (District 17)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Blue Earth, Le Sueur

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1805 (uncertain)
Birth Place: New Hampshire
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Ottawa
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1858.

He was identified as a Democrat. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

5th Legislative Session (1863)

  Session Details
Body: Senate
District: 17
Elected: 10/8/1861
Residence: Ottawa
Term of Office: 1/7/1862 to 1/4/1864
Counties Represented: Blue Earth, Le Sueur
Occupation: Farmer
Party: Democratic Party Notes: He was identified as a Democrat. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)
Committees:
  • Internal Improvements
  • Joint in Reference to the Execution and Removal of the Indians Special
  • Joint on the Protection of the School Fund Special (Chair)
  • Public Buildings
  • State Charitable Institutions

4th Legislative Session (1862)

  Session Details
Body: Senate
District: 17
Elected: 10/8/1861
Residence: Ottawa
Term of Office: 1/7/1862 to 1/4/1864
Counties Represented: Blue Earth, Le Sueur
Occupation: Farmer
Party: Democratic Party Notes: He was identified as a Democrat. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)
Committees:
  • Internal Improvements
  • Public Buildings
  • State Charitable Institutions
No other information has been entered for this legislator.