Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Daly, W. C.

House 1933-36 (District 43)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place: Cottage Grove Township, Minnesota
Birth County: Washington
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Langdon
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born and raised on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: House
District: 43
Elected: 11/6/1934
Residence: Cottage Grove
Term of Office: 1/8/1935 to 1/4/1937
Counties Represented: Washington
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Game and Fish
  • Motor Vehicles and Motor Vehicle Tax Laws
  • Public Buildings
  • State Development and Immigration
  • State Prison
  • Telephones and Telegraphs
  • University and State Schools

48th Legislative Session (1933-1934)

  Session Details
Body: House
District: 43
Elected: 11/8/1932
Residence: Langdon
Term of Office: 1/3/1933 to 1/7/1935
Counties Represented: Washington
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commercial Transportation
  • Dairy Products and Livestock
  • Markets and Marketing
  • Motor Vehicle and Motor Vehicle Tax Laws
  • Rules
  • State Prison (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Telephones and Telegraphs
No other information has been entered for this legislator.