Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Daly, Michael J. "M.J."

Senate 1899-1902 (District 59)

Party when first elected:  Populist

Counties Served:  Otter Tail

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/13/1861
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1928
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: M.J.
City of Residence (when first elected): Perham
Occupation (when first elected): Practicing Law/Former Farm Insurance Business

EDUCATION

Minneapolis Schools; At Least Elementary School; 5 years
Iowa University; Law Degree; Law Course, 1884-1886; Admitted to the Bar, 1886

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Attorney: Otter Tail County, Minnesota; 1890 to 1898 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to a farm in Carver County, Minnesota in 1866, with his parents. He came to Otter Tail County, Minnesota in 1882.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 59
Elected: 11/8/1898
Residence: Perham
Term of Office: 1/3/1899 to 1/5/1903
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Practicing Law/Former Farm Insurance Business
Party: Democratic
Committees:
  • Claims
  • Engrossment
  • Forestry and Fire Protection
  • Game and Game Laws
  • Geological and Natural History Survey
  • Hospitals for Insane
  • Judiciary

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: Senate
District: 59
Elected: 11/8/1898
Residence: Perham
Term of Office: 1/3/1899 to 1/5/1903
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Practicing Law/Former Farm Insurance Business
Party: Populist
Committees:
  • Engrossment
  • Forestry and Fire Protection
  • Game and Game Laws
  • Geological and Natural History Survey
  • Hospitals for Insane
  • Judiciary
  • Public Buildings
No other information has been entered for this legislator.