Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Daggett, Oscar

House 1899-1902 (District 47)

Party when first elected:  People's-Democratic

Counties Served:  Benton, Sherburne, Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1857
Birth Place: Minnesota
Birth County: Morrison
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Sauk Rapids
Occupation (when first elected): Merchandise Business

EDUCATION

Sauk Rapids Grade Schools; Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Walworth County, South Dakota (County Commissioner); 1889 to 18?? [Elected]
County Board/Commissioner: Benton County, Minnesota (County Commissioner); 1896 to 1??? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/6/1900
Residence: Sauk Rapids
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Benton, Sherburne, Stearns
Occupation: Merchandise Business
Party: People's-Democratic
Committees:
  • Drainage
  • Forestry and Fire Protection
  • Prison Labor
  • State Normal Schools

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/8/1898
Residence: Sauk Rapids
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Benton, Sherburne, Stearns
Occupation: Merchandise Business
Party: People's-Democratic
Committees:
  • Prison Labor
  • State Normal Schools
  • State Prison and Reformatory
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.