Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Juliar, Nicholas

House 1895-96 (District 10); House 1905-06 (District 11)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Blue Earth

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1841
Birth Place: Ostheim, Elsass/Elsas
Birth County:
Birth Country: France
Date of Death: ??/??/1920
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Clair
Occupation (when first elected): Harnessmaker/Secretary, Farmers Mutual Fire Insurance Company

EDUCATION

Wisconsin Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: St. Clair, Minnesota (Town Board of Supervisors, Chair); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Milwaukee, Wisconsin in 1844, with his parents. He moved to Minnesota in 1877. The Minnesota Legislative Manual, 1895 says he lived in Milwaukee for 7 years before he came to Minnesota. If this is true, one of the dates listed above must be incorrect.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/8/1904
Residence: Mankato
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Farmer/Harnessmaker/Treasurer, Farmers' Mutual Hail Insurance Co.
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Binding Twine
  • Indian Affairs
  • School for Defectives
  • Soldiers Home

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/6/1894
Residence: Saint Clair
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Harnessmaker/Secretary, Farmers Mutual Fire Insurance Company
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Enrollment
  • Insurance
  • Schools for Defectives
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.