Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Judge, Francis G.

House 1969-72 (District 19A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Nobles

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/2/1908
Birth Place: Cannon Falls, Minnesota
Birth County: Goodhue
Birth Country: United States
Date of Death: 6/27/1994
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Worthington
Occupation (when first elected): Electrician, Worthington Electric

EDUCATION

High School; Secondary; Graduate
Dunwoody Institute, Minneapolis, Minnesota; Vocational-Technical School; Graduate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Electricity (President); 1959 to 1967 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Katherine (married in 1932)
Children: Eight children: Joseph, Thomas, John, and Michael (sons); Mary Frances, Theresa, Patricia, and Cathy (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born near Cannon Falls, Minnesota. He moved to Worthington, Minnesota around 1939. He moved to Hopkins, Minnesota in 1971.

He was a member of the Democratic-Farmer-Labor party. (Star Tribune, June 30, 1994)

He was a member of the Knights of Columbus.

He died at Presbyterian Homes of Arden Hills in Minnesota. His funeral was held at St. Mary's Catholic Church in Worthington, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House
District: 19A
Elected: 11/3/1970
Residence: Worthington
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Nobles
Occupation: Electrician, Worthington Electric
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He was a member of the Democratic-Farmer-Labor party. (Star Tribune, June 30, 1994)
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Education
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Natural Resources
  • Taxes

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House
District: 19A
Elected: 11/5/1968
Residence: Worthington
Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
Counties Represented: Nobles
Occupation: Electrician, Worthington Electric
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He was a member of the Democratic-Farmer-Labor party. (Star Tribune, June 30, 1994)
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Conservation
  • Education
  • Employee Compensation and Retirements
  • General Legislation, Veterans, and Consumer Affairs