Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnston, Willard C. "W.C."

House 1933-34 (District 16); House 1939-40 (District 16)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1866
Birth Place: Minnesota
Birth County: Waseca
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1943 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: W.C.
City of Residence (when first elected): Waseca
Occupation (when first elected): Farming/Ice Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Had children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

He moved to the west coast and learned the ice business in 1887, then returned to Waseca, Minnesota in 1894.

Total Days Served: 1470

SESSIONS SERVED

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/8/1938
Residence: Waseca
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: Waseca
Occupation: Formerly Taught School/Farming/Ice Business
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture
  • Public Domain
  • Public Health and Hospitals
  • Reforestation

48th Legislative Session (1933-1934)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/8/1932
Residence: Waseca
Term of Office: 1/3/1933 to 1/7/1935
Counties Represented: Waseca
Occupation: Farming/Ice Business
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Motor Vehicle and Motor Vehicle Tax Laws
  • Public Welfare and Social Legislation
  • Reforestation
  • Soldiers Home, State Bonus and Ex-Service Men
  • State Parks
No other information has been entered for this legislator.