Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, W. H.

House 1878-80 (District 26)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1824
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lumberman

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1864.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/5/1878
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lumberman
Party: Not Available
Committees:
  • Enrollment
  • Railroads (Chair)

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/6/1877
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lumberman
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Joint Paris Exposition Special (Chair)
  • State Prison
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.