Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, John N. "J.N."

House 1909-12 (District 17)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Lincoln, Lyon, Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/13/1876
Birth Place: Minnesota
Birth County: Lac Qui Parle
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1944
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.N.
City of Residence (when first elected): Canby
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law/Formerly Taught School, 2 years

EDUCATION

Dawson Public Schools; At Least Elementary School;
Madison Public Schools, Lac Qui Parle County; At Least Elementary School;
University of Minnesota; Attended College; 2 years
Studied Law; Admitted to the Bar, 1901

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/8/1910
Residence: Canby
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Yellow Medicine
Occupation: Engaged in the Practice of Law/Formerly Taught School, 2 years
Party: Republican
Committees:
  • Agricultural Schools
  • Compensation of Public Officials (Chair)
  • Express and Electric Railways
  • Judiciary

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/3/1908
Residence: Canby
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Lincoln, Lyon, Yellow Medicine
Occupation: Engaged in the Practice of Law/Formerly Taught School, 2 years
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Claims
  • Express, Telegraph and Electric Railways
  • Judiciary
  • Railroads
  • Rules and Joint Rules
No other information has been entered for this legislator.