Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, John G.

House 1923-26 (District 12)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Murray

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/3/1863
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1944
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hadley
Occupation (when first elected): Farmer, 920 Acres/Former Merchandise Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Hadley, Minnesota (Town Clerk, 33 years); 18?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (married in 1889)
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to America in 1867. He moved to Fillmore County, Minnesota in 1872.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

44th Legislative Session (1925-1926)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/4/1924
Residence: Hadley
Term of Office: 1/6/1925 to 1/3/1927
Counties Represented: Murray
Occupation: Farmer, 920 Acres/Former Merchandise Business
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Drainage
  • Elections
  • Markets and Marketing
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
  • Public Highways
  • Temperance

43rd Legislative Session (1923-1924)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/7/1922
Residence: Hadley
Term of Office: 1/2/1923 to 1/5/1925
Counties Represented: Murray
Occupation: Farmer, 920 Acres/Former Merchandise Business
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Drainage
  • Elections
  • Grain and Warehouse
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
  • Public Highways
No other information has been entered for this legislator.