Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, John G.

House 1897-98 (District 4)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Blooming Prairie
Occupation (when first elected): Farm Owner, Newry Township

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 3rd Iowa Infantry, Company F; 11/07/1861 to 06/05/1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1866.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/3/1896
Residence: Blooming Prairie
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Farm Owner, Newry Township
Party: Republican
Committees:
  • Enrollment
  • Public Buildings
  • Soldiers Home
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.