Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, Charles D.

Senate 1911-14 (District 48)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Crow Wing, Morrison

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/2/1859 (uncertain)
Birth Place: Mankato, Minnesota
Birth County: Blue Earth
Birth Country: United States
Date of Death: 4/25/1927
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brainerd
Occupation (when first elected): Drug Business

EDUCATION

Mankato Public Schools; Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Brainerd, Minnesota (City Council, 7 years; President, 4 of the 7 years); 1??? to 1???
Postmaster: Brainerd, Minnesota; 1896 to 1900

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1859. The Minnesota Legislative Manual, 1911 and 1913 list 1873. The Minnesota Legislative Manual, 1911 also states that he has been engaged in the drug business in Brainerd for 33 years. Thus the Toensing year is more likely to be accurate, otherwise he would've been about 4 years old when he started in the drug business.

He moved to Brainerd, Minnesota in 1877.

He died in Crow Wing County, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/8/1910
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Crow Wing, Morrison
Occupation: Drug Business
Party: Democratic
Committees:
  • Charitable Institutions
  • Commerce and Trade
  • Forestry and Fire Protection
  • Printing
  • Roads and Bridges
  • State Soldiers Home and Military Affairs
  • Taxes and Tax Laws

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/8/1910
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Crow Wing, Morrison
Occupation: Drug Business
Party: Democratic
Committees:
  • Commerce and Trade
  • Forestry and Fire Protection
  • Indian Affairs
  • Logs and Lumber
  • Municipal Corporations
  • Printing
  • Public Health and Pure Food
  • Reapportionment
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.