Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnshoy, H. M.

House 1923-26 (District 47)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Pope

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1882
Birth Place: Starbuck, Minnesota
Birth County: Pope
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Starbuck
Occupation (when first elected): Farm Owner and Operator, Raising Registered Milking Shorthorn Cattle

EDUCATION

Minnesota Agricultural School, St. Anthony Park, St. Paul; College Graduate; 1902

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

44th Legislative Session (1925-1926)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/4/1924
Residence: Starbuck
Term of Office: 1/6/1925 to 1/3/1927
Counties Represented: Pope
Occupation: Farm Owner and Operator, Raising Registered Milking Shorthorn Cattle
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Civil Administration
  • Drainage
  • Education
  • Markets and Marketing
  • Public Welfare and Social Legislation
  • State Development and Immigration

43rd Legislative Session (1923-1924)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/7/1922
Residence: Starbuck
Term of Office: 1/2/1923 to 1/5/1925
Counties Represented: Pope
Occupation: Farm Owner and Operator, Raising Registered Milking Shorthorn Cattle
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Civil Administration
  • Drainage
  • Education
  • Markets and Marketing
  • State Development and Immigration
No other information has been entered for this legislator.