Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johns, Henry

House 1895-98 (District 26)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/18/1858
Birth Place: Johnstown, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1902
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

St. Paul Public Schools; Elementary School;
St. Paul High Schools; Secondary;
National Law University, Washington D.C.; Studied Law; Admitted to the Bar, June 1876, 1878, or 1879

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of Welsh ancestry on his father's side.

He came to St. Paul, Minnesota in 1866 or 1868. He practiced law in Burlington, Iowa in 1879 and moved to Red Wing, Minnesota around 1880 before returning to St. Paul, Minnesota in 1884 or 1885.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/3/1896
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Engaged in the Practice of Law, Henry and Robert L. Johns Law Firm, St. Paul
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Crimes and Punishment
  • Judiciary
  • Municipal Legislation
  • Public Buildings (Chair)
  • Railroads

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/6/1894
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Republican
Committees:
  • Grain and Warehouse
  • Judiciary
  • Judiciary: Criminal Law (Chair)
  • Judiciary: General Legislation
  • Judiciary: Pleading and Practice (Chair)
  • Judiciary: Police Regulation
  • Municipal Legislation
  • Public Accounts and Expenditures (Chair)
  • Taxes and Tax Laws