Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wallmark, Otto Alexander Bernhard

Senate 1887-90 (District 38)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Chisago, Kanabec, Pine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/12/1830
Birth Place: Asige, Halland lan
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: 11/20/1901
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Chisago City
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Postmaster: Chisago City, Minnesota; 18?? to 18??
County Auditor: Chisago County, Minnesota; 1861 to 1878

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Eva Maria Petersdotter (married May 18, 1858; she died before he served); Eva Helena Danielsdotter (married in 1869, after the death of his first wife)
Children: Four children: Anna Lovisa, Carl Albert, and Sara Marie (with his first wife); Marie Augusta (daughter, with his second wife)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Chisago County, Minnesota in 1854.

He died in Chisago City, Minnesota.

He was initially a member of the Chisago Lake Swedish Lutheran Church. Later he became a founding member of Zion Lutheran Church in Chisago City.

Birth date, birth place, middle names, church membership, death date, death place, and family data provided by a relative.

Religion provided by a relative.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/2/1886
Residence: Chisago City
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Chisago, Kanabec, Pine
Occupation: Merchant/Real Estate Dealer
Party: Republican
Committees:
  • Elections (Chair)
  • Engrossment
  • Federal Relations
  • Grain and Warehouse
  • Retrenchment and Reform

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/2/1886
Residence: Chisago City
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Chisago, Kanabec, Pine
Occupation: Merchant
Party: Republican
Committees:
  • Elections (Chair)
  • Engrossment
  • Federal Relations
  • Retrenchment and Reform
No other information has been entered for this legislator.