Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Whiting, Erastus D. "E.D."

House 1861-62 (District 2)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Chisago, Kanabec, Pine, Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1811
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1880
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: E.D.
City of Residence (when first elected): Taylors Falls
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

Ohio Medical School; Medical Degree; 1832

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855 or 1856.

"He graduated from the Ohio Medical College in 1832. He practiced his profession in Ashtabula, Ohio, three years, and in Pike County, Illinois, twenty years. Dr. Whiting came to Taylor's Falls in 1857, retiring from practice and until 1867 was engaged in mercantile and lumbering business." (Minnesota in Three Centuries, 1908)

The Minnesota Legislative Manual, 1861 lists his birth state as New York. Minnesota in Three Centuries lists Massachusetts.

The St. Paul newspaper traditionally listed members who won the election with party affiliation (Democrat or Republican). In 1862 they only identified the Democrats, the assumption is that the rest were Republicans. Since he wasn't identified as a Democrat, the assumption is that he was a Republican. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)

He died in Taylor's Falls, Minnesota.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

4th Legislative Session (1862)

  Session Details
Body: House
District: 02
Elected: 10/8/1861
Residence: Taylors Falls
Term of Office: 1/7/1862 to 1/5/1863
Counties Represented: Chisago, Kanabec, Pine, Washington
Occupation: Physician
Party: Republican Party Notes: The St. Paul newspaper traditionally listed members who won the election with party affiliation (Democrat or Republican). In 1862 they only identified the Democrats, the assumption is that the rest were Republicans. Since he wasn't identified as a Democrat, the assumption is that he was a Republican. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)
Committees:
  • Printing (Chair)
  • Railroads
  • State Prison (Chair)

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: House
District: 02
Elected: 11/6/1860
Residence: Taylors Falls
Term of Office: 1/8/1861 to 1/6/1862
Counties Represented: Chisago, Kanabec, Pine, Washington
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Commerce
  • Incorporations
  • State Prison (Chair)
No other information has been entered for this legislator.