Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wilson, J. W.

House 1913-14 (District 44); House 1915-16 (District 35)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1865
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1934
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Mercantile Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Iowa in 1883. He moved to Minneapolis, Minnesota in 1884.

He was a Progressive Republican.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: House
District: 35
Elected: 11/3/1914
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1915 to 1/1/1917
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Mercantile Business
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commerce and Retail Trade
  • Logs and Lumber
  • Schools for Defectives
  • State and Other Libraries
  • State Training School
  • Workmens Compensation

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 44
Elected: 11/5/1912
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Mercantile Business
Party: Republican
Committees:
  • Commerce and Retail Trade
  • Compensation of Public Officials
  • Enrollment
  • Labor and Labor Legislation
  • Reapportionment
  • Workmens Compensation
No other information has been entered for this legislator.