Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Woolsey, Ralph V.

Senate 1935-38 (District 46)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/26/1909
Birth Place: Spokane, Washington
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 5/14/1985
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Melrose
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

St. John's Academy, Collegeville, Minnesota; Secondary; Graduate
St. Paul College of Law; Law Degree; 1932

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army (Investigator for Office of Provost Marshal; Executive Officer of the Military Clearance Branch, Personnel Security Division; Liaison Representative for the Japanese, American Branch, Provost Marshal General Office; Captain); 1942 to 1946
U.S. Executive Branch: United States Veteran's Administration, Seattle Washington (Assistant Chief, Inspection-Investigation Division; General Investigator, Inspection and Investigation Office; General Attorney, General Counsel Professional Staff Group); 1946 to 1972

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mildred Eleanor Sharkey (married in 1941)
Children: Seven children: Judith, Joyce, Jacqueline, Francis de Sales (died at birth), Terence Michael, Timothy Patrick, and Janet Mary
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion, death date, government service, and family information provided by a relative.

He appears to have been the youngest Minnesota Senator elected to date at the time of his election; he was 25. Wayne Olhoft replaced him as the youngest known person elected to the Minnesota Senate. He was 21 when he was elected in 1973.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

50th Legislative Session (1937-1938) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/6/1934
Residence: Melrose
Term of Office: 1/8/1935 to 1/2/1939
Counties Represented: Stearns
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Cooperatives
  • Education
  • Elections
  • Game and Fish
  • Insurance
  • Judiciary
  • Municipal Affairs
  • Public Welfare
  • State Parks, Memorials and Monuments (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Telephone and Telegraph

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/6/1934
Residence: Melrose
Term of Office: 1/8/1935 to 1/2/1939
Counties Represented: Stearns
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Education
  • Elections
  • Finance
  • Game and Fish
  • Judiciary
  • State Parks, Memorials and Monuments (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Telephone and Telegraph
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.