Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Woodruff, Philo

House 1863-64 (District 16)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Freeborn, Steele, Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1815
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1887
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Swavesey
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

6th Legislative Session (1864)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/3/1863
Residence: Swavesey
Term of Office: 1/5/1864 to 1/2/1865
Counties Represented: Freeborn, Steele, Waseca
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Railroads
  • State Prison (Chair)
  • Towns and Counties

5th Legislative Session (1863)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/4/1862
Residence: Swavesey
Term of Office: 1/6/1863 to 1/4/1864
Counties Represented: Freeborn, Steele, Waseca
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Engrossment (Chair)
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.