Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wood, George Weston "G.W."

Senate 1887-90 (District 20)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/8/1842
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death: 1/5/1896
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: G.W.
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

McGill College; Medical Degree;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Faribault County?, Minnesota (Coroner); 18?? to 18??
State Board/Commission/Council: Minnesota Commissioner in Lunacy; 1879 to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in the summer of 1873.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 20
Elected: 11/2/1886
Residence: Faribault
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Rice
Occupation: Physician/Surgeon, Shattuck College/Professor of Diseases of the Nervous System and Medical Jurisprudence; State University, Minnesota
Party: Republican
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind (Chair)
  • Internal Improvement
  • State Public School
  • State Reform School

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 20
Elected: 11/2/1886
Residence: Faribault
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Rice
Occupation: Physician
Party: Republican
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind (Chair)
  • Internal Improvement
  • Mining Special (Chair)
  • State Reform School
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.