Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Winter, John B.

House 1967-70 (District 50A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/22/1930
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): North Saint Paul
Occupation (when first elected): Insurance Agent

EDUCATION

Humboldt High School, St. Paul; Secondary;
Macalester College, St. Paul, Minnesota; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Air Force Auxiliary Civil Air Patrol, Minnesota; 19?? to 19??
Municipal Mayor: North Saint Paul, Minnesota (City Mayor, 3 terms); 19?? to 19??
Military: United States Marine Corps (Korean War, T/Sergeant); 195? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House
District: 50A
Elected: 11/5/1968
Residence: North Saint Paul
Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Insurance Agent
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Governmental Operations
  • Highways
  • Land and Water Resources
  • Metropolitan and Urban Affairs
  • Municipal Affairs
  • Regulated Industries and Utilities

65th Legislative Session (1967-1968)

  Session Details
Body: House
District: 50A
Elected: 11/8/1966
Residence: North Saint Paul
Term of Office: 1/3/1967 to 1/6/1969
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Insurance Agent
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Cities of the Second and Third Class
  • Civil Administration
  • Forestry and Public Domain
  • Highways
  • Metropolitan and Urban Affairs
  • Municipal Affairs
No other information has been entered for this legislator.