Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wing, Osmund J. "O.J."

Senate 1895-98 (District 21)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/15/1842
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1914
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: O.J.
City of Residence (when first elected): Aspelund
Occupation (when first elected): Farmer/President; Wanamingo, Cherry Grove and Minneola Mutual Fire Insurance Co./President, First State Bank of Zumbrota

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Equalization (4 years); 18?? to 18??
Municipal Government: Wanamingo Township, Minnesota (Town Supervisor, Chair, number of years); 18?? to 18??
Postmaster: Wanamingo Township, Minnesota (served for some time); 1875 to ? [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Susan Nelson (married on June 11, 1869); Widower (listed in 1895)
Children: Five children: Henry, and John G. (sons); Sarah J., Martha M., and Emma J. (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved Kendall County, Illinois in 1847. He moved to Wanamingo Township, Goodhue County, Minnesota in 1856. The Minnesota Legislative Manual, 1897, p. 113 lists 1869 as the year he settled in Minnesota while p. 604 lists 1856. The Minnesota Legislative Manual, 1895, p. 111 lists 1869 as the year he settled in Minnesota while p. 577 lists 1856.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/6/1894
Residence: Aspelund
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer/President; Wanamingo, Cherry Grove and Minneola Mutual Fire Insurance Co./President, First State Bank of Zumbrota
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Banks and Banking
  • Enrollment
  • Finance
  • Insurance
  • Reform School
  • State Public School (Chair)

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/6/1894
Residence: Aspelund
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer/President; Wanamingo, Cherry Grove and Minneola Mutual Fire Insurance Co./President, First State Bank of Zumbrota
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Banks and Banking
  • Immigration
  • Insurance
  • Reform School
  • State Public School (Chair)