Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Wagoner, F. W.

House 1891-94 (District 52)

Party when first elected:  Alliance

Counties Served:  Kittson, Marshall

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Donaldson
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

New York Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Kittson County, Minnesota (Board of County Commissioners, Member); 18?? to 18??
Municipal Government: Donaldson, Minnesota (Held Various Town Offices); 18?? to 18??
U.S. Executive Branch: United States Government? (Was in Government Employ in the South); 1864 to 1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Wisconsin in 1867. He came to Minnesota in 1880.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

28th Legislative Session (1893-1894)

  Session Details
Body: House
District: 52
Elected: 11/8/1892
Residence: Donaldson
Term of Office: 1/3/1893 to 1/7/1895
Counties Represented: Kittson, Marshall
Occupation: Farmer
Party: People's
Committees:
  • Forestry
  • Printing
  • Public Lands
  • Soldiers Home

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: House
District: 52
Elected: 11/4/1890
Residence: Donaldson
Term of Office: 1/6/1891 to 1/2/1893
Counties Represented: Kittson, Marshall
Occupation: Farmer
Party: Alliance
Committees:
  • Appropriations
  • Grain and Warehouse
  • Military Affairs (Chair)
No other information has been entered for this legislator.