Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Cowing, John B. "J.B."

House 1878-80 (District 39)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Douglas

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1842
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1912
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.B.
City of Residence (when first elected): Alexandria
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1865.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/5/1878
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Douglas
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Education
  • Enrollment (Chair)
  • Railroads

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/6/1877
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Douglas
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Education
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.