Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Couplin, William L. "W.L., Wm. L."

House 1870-71 (District 19)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Brown, Davis (defunct), Nicollet, Pierce (defunct), Pope, Redwood, Renville, Sibley

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1818
Birth Place: New Jersey
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1889
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: W.L., Wm. L.
City of Residence (when first elected): Saint Peter
Occupation (when first elected): Builder

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1854.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

13th Legislative Session (1871)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/8/1870
Residence: Saint Peter
Term of Office: 1/3/1871 to 1/1/1872
Counties Represented: Brown, Davis (defunct), Nicollet, Pierce (defunct), Pope, Redwood, Renville, Sibley
Occupation: Builder
Party: Not Available
Committees:
  • Charitable Institutions (Chair)
  • Railroads

12th Legislative Session (1870)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/2/1869
Residence: Saint Peter
Term of Office: 1/4/1870 to 1/2/1871
Counties Represented: Brown, Davis (defunct), Nicollet, Pierce (defunct), Pope, Redwood, Renville, Sibley
Occupation: Builder
Party: Not Available
Committees:
  • Charitable Institutions (Chair)
  • Joint Printing (Chair)
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.