Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Opsahl, Jens J.

House 1907-10 (District 61)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Beltrami, Clearwater, Red Lake

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1865
Birth Place: Eidsvold
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Bemidji
Occupation (when first elected): Mercantile and Lumber Business

EDUCATION

LaCrosse Business College, Wisconsin; Postsecondary; Winters

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Wisconsin in 1867, with his parents. They lived in Monroe County and Trempealeau County, Wisconsin. He came to Minnesota in 1889 and lived in Moorhead, Felton, Wilton, and Bemidji, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 61
Elected: 11/3/1908
Residence: Bemidji
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Beltrami, Clearwater, Red Lake
Occupation: Mercantile and Lumber Business
Party: Republican
Committees:
  • Drainage (Chair)
  • Elections
  • Forestry
  • Immigration
  • Logs and Lumber
  • Public Lands
  • State Normal Schools

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 61
Elected: 11/6/1906
Residence: Bemidji
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Beltrami, Clearwater, Red Lake
Occupation: Mercantile and Lumber Business
Party: Republican
Committees:
  • Board of Control
  • Drainage
  • Elections
  • Immigration (Chair)
  • Sleeping Car and Private Car Lines
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.