Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Opsahl, A. M.

House 1929-32 (District 53)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Crow Wing

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/14/1873
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1935
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brainerd
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

47th Legislative Session (1931-1932)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/4/1930
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/6/1931 to 1/2/1933
Counties Represented: Crow Wing
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Corporations
  • Game and Fish
  • Insurance
  • Labor
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws

46th Legislative Session (1929-1930)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/6/1928
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/8/1929 to 1/5/1931
Counties Represented: Crow Wing
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Corporations
  • Game and Fish
  • Insurance
  • Labor
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.