Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Olson, Carl G.

House 1955-58 (District 9)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/14/1904 (uncertain)
Birth Place: Saint James, Minnesota
Birth County: Watonwan
Birth Country: United States
Date of Death: 5/22/1965 (uncertain)
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint James
Occupation (when first elected): Farmer/Director, Citizens State Bank of St. James

EDUCATION

Minnesota Rural Grade Schools; Elementary School;
University of Minnesota, Farm School; Secondary; St. Paul

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Watonwan County, Minnesota (Agricultural Stabilization Committee); 19?? to 19??
School Board/Administration: St. James, Minnesota (Rural School Board, 6 years); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Four children: (2 sons, 2 daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born near St. James, Minnesota.

"Olson claims no firm political affiliation but caucuses with the house liberals." ("Know Your Minnesota Legislature: Rep. Carl G. Olson," Minneapolis Star, January 1957)

He was Chair of the Watonwan County Red Cross.

He was a member of Augustana Lutheran Church in St. James, Minnesota.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1957-58.

His birth date, birth year, death date, and death year were provided by his grandson who wasn't positive about the dates.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/6/1956
Residence: Saint James
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Watonwan
Occupation: Farmer/Director, Citizens State Bank of St. James
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: "Olson claims no firm political affiliation but caucuses with the house liberals." ("Know Your Minnesota Legislature: Rep. Carl G. Olson," Minneapolis Star, January 1957)
Committees:
  • Banking
  • Claims
  • Dairy Products and Livestock
  • Forestry
  • Health
  • Reapportionment

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/2/1954
Residence: Saint James
Term of Office: 1/4/1955 to 1/7/1957
Counties Represented: Watonwan
Occupation: Farmer/Director, Citizens State Bank of St. James
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: "Olson claims no firm political affiliation but caucuses with the house liberals." ("Know Your Minnesota Legislature: Rep. Carl G. Olson," Minneapolis Star, January 1957)
Committees:
  • Agriculture
  • Claims
  • Drainage and Soil Conservation
  • Game and Fish
  • Health
  • Reapportionment