Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Brandt, Charles C. "C.C., Chas. C."

House 1873 (District 37); House 1878 (District 37)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Brown

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1837
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.C., Chas. C.
City of Residence (when first elected): New Ulm
Occupation (when first elected): Farmer/Mechanical Trade

EDUCATION

Friedland Gymnasium; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 19th Ohio (Corporal); 18?? to 18??
Military: 86th Ohio (Deputy Provost Marshal, 1 year); 18?? to 18??
Military: 32nd Ohio (United States Civil War, wounded at Baldwin's Camp, 1st Lieutenant); 186? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the Ohio in 1853. He moved to Minnesota in 1864 or 1865.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 37
Elected: 11/6/1877
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Brown
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Enrollment
  • Public Lands

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 37
Elected: 11/5/1872
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Brown
Occupation: Farmer/Mechanical Trade
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Immigration
  • Rules and Joint Rules (Chair)