Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Branch, William "Wm."

Territorial House 1857 (District 2); House 1866 (District 1)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1825
Birth Place: Ohio
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1873
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Wm.
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: St. Paul, Minnesota (City Council); 1856 to 1861
County Board/Commissioner: Ramsey County, Minnesota (County Commissioner); 1858 to 1859

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists him as representing District 2 in 1857. A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 366, indicates that he represented District 1.

He came to Minnesota in 1852.

He is listed as a Republican in the 1856 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 366)

Total Days Served: 700

SESSIONS SERVED

8th Legislative Session (1866)

  Session Details
Body: House
District: 01
Elected: 11/7/1865
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/2/1866 to 1/7/1867
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Contractor
Party: Not Available
Committees:
  • Insurance
  • Railroads (Chair)

8th Territorial Legislative Session (1857)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 02
Elected: 10/14/1856
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/7/1857 to 12/1/1857
Counties Represented: Ramsey
Occupation: None Listed
Party: Republican Party Notes: He is listed as a Republican in the 1856 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 366)
Committees:
  • Printing
  • Schools
  • Territorial Expenditures (Chair)
Session Notes: Toensing lists him as representing District 2 in 1857. A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 366, indicates that he represented District 1.
No other information has been entered for this legislator.