Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Boyle, Sr., James Patrick

Senate 1911-14 (District 49)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/9/1880
Birth Place: Glencoe, Minnesota
Birth County: McLeod
Birth Country: United States
Date of Death: 3/4/1968
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Eveleth
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

St. Cloud Parochial Schools; At Least Elementary School;
St. Cloud Public Schools; At Least Elementary School;
Melrose Public Schools; At Least Elementary School;
Melrose Parochial Schools; At Least Elementary School;
Valparaiso University, Indiana; Attended College;
University of Indiana, Law School, Bloomington; Law Degree; around 1905

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Attorney: Eveleth, Minnesota (City Attorney); 1??? to 19??
County Attorney: St. Louis County, Minnesota (Assistant County Attorney); 19?? to 191?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Hulda
Children: Two children: James Patrick Jr., and John M. (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Minnesota Legislative Manuals, 1911 and 1913 list his birth city as Glencoe. In Memoriam lists St. Cloud.

He left Eveleth, Minnesota in 1915 and moved to Douglas, Arizona. He later moved to Tucson, Arizona around 1930.

He died in Tucson, Arizona.

He was a member of the Roman Catholic Church.

Religion provided by In Memoriam.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 49
Elected: 11/8/1910
Residence: Eveleth
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Elections
  • Finance
  • Judiciary
  • Reapportionment
  • Rules
  • Taxes and Tax Laws
  • Towns and Counties

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: Senate
District: 49
Elected: 11/8/1910
Residence: Eveleth
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Elections
  • Judiciary
  • Mines and Minerals
  • Public Lands (Chair)
  • Reapportionment
  • Rules
  • Taxes and Tax Laws
  • University and University Lands