Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Boxrud, John H.

House 1893-96 (District 21)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Goodhue
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Minnesota Common Schools; At Least Elementary School; 2 Winters
Common Schools, Norway; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Goodhue, Minnesota (Held Several Town Offices); 18?? to 18??
Municipal Government: Goodhue, Minnesota (Town Treasurer); 18?? to 18??
Military: 3rd Minnesota Volunteer Infantry, Company D (War of the Rebellion/United States Civil War, Private); 186? to 1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Goodhue County, Minnesota in 1862.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/6/1894
Residence: Goodhue
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Military Affairs
  • Public Parks (Chair)
  • Railroads

28th Legislative Session (1893-1894)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/8/1892
Residence: Goodhue
Term of Office: 1/3/1893 to 1/7/1895
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Elections
  • Labor and Labor Legislation
  • Local Bills (Chair)
  • School for Defectives
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.