Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Boutwell, G. P.

House 1897-98 (District 38); House 1899-1900 (District 46)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Sherburne, Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843
Birth Place: Wadhams Mill, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Clearwater
Occupation (when first elected): Hardware Business, Clearwater

EDUCATION

Wadham's Mill Common Schools, New York; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: (Held Numerous County Positions); 18?? to 18??
Municipal Government: (Held Numerous Town Positions); 18?? to 18??
Military: 38th New York Volunteers, Company K (United States Civil War; Taken Prisoner at the First Battle of Bull Run, held for 1 year; Participated in the Battle of Fredericksburg); 186? to 186?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 46
Elected: 11/8/1898
Residence: Clearwater
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Wright
Occupation: Hardware Business, Clearwater
Party: Republican
Committees:
  • Labor and Labor Legislation
  • Local Bills
  • Public Buildings
  • Roads, Bridges and Navigable Streams (Chair)
  • Soldiers Home

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 38
Elected: 11/3/1896
Residence: Clearwater
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Sherburne, Wright
Occupation: Hardware Business, Clearwater
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Labor and Labor Legislation
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • School for Defectives
  • State Prison and Reformatory
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.