Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Becker, Frank "F., D."

House 1873-74 (District 19)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Le Sueur

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Prussia
Date of Death: ??/??/1917
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: F., D.
City of Residence (when first elected): Montgomery
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his first name as Frank. The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873 lists his first initial as F. The Minnesota Legislative Manual, 1873 lists both F. and D.

Toensing lists 1846 as his birth year. The Fifteenth Legislature of Minnesota, St. Paul: Press Printing Company, 1873 lists 1843.

He came to Minnesota in 1858.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/4/1873
Residence: Montgomery
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Incorporations
  • Roads, Bridges, and Navigable Streams

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/5/1872
Residence: Montgomery
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Farmer
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Immigration
  • Roads, Bridges, and Navigable Streams