Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Bean, J. B.

House 1899-1902 (District 20)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Nicollet

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1863
Birth Place: Minnesota
Birth County: Nicollet
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Nicollet
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/6/1900
Residence: Nicollet
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Nicollet
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Hospitals for the Insane (Chair)
  • Public Buildings
  • Towns and Counties

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/8/1898
Residence: Nicollet
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Nicollet
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Game and Fish Laws
  • Public Buildings
  • School for Defectives
  • State Public School
No other information has been entered for this legislator.