Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Baxter, John

House 1879-82 (District 27)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1827
Birth Place: Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1925 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1853.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

22nd Legislative Session (1881-1882)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/2/1880
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1881 to 1/1/1883
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Public Lands
  • Towns and Counties

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/5/1878
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Insurance Companies
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.