Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Baston, John J.

House 1893-96 (District 34)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1852 (uncertain)
Birth Place: Old Town, Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Louis Park
Occupation (when first elected): Market Gardening

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: St. Louis Park, Minnesota (Village Treasurer, since organization of the village); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Monticello, Minnesota in October 1855. He moved to St. Louis Park, Minnesota in 1860.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 34
Elected: 11/6/1894
Residence: Saint Louis Park
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Market Gardening
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Grain and Warehouse
  • Military Affairs
  • Railroads
  • State Prison and Reformatory (Chair)

28th Legislative Session (1893-1894)

  Session Details
Body: House
District: 34
Elected: 11/8/1892
Residence: Saint Louis Park
Term of Office: 1/3/1893 to 1/7/1895
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Market Gardening
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Immigration
  • Military Affairs
  • Roads and Bridges and Navigable Streams
No other information has been entered for this legislator.