Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Barteau, Sid B.

House 1899-1902 (District 29)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1862
Birth Place: Hillsdale, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Zumbrota
Occupation (when first elected): Hardware and Implement Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1871.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/6/1900
Residence: Zumbrota
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Hardware and Implement Business
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking (Chair)
  • Corporations Other Than Municipal
  • Railroads
  • Taxes and Tax Laws
  • Towns and Counties

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/8/1898
Residence: Zumbrota
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Hardware and Implement Business
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking (Chair)
  • Crimes and Punishments
  • Military Affairs
  • Railroads
  • School for Defectives
No other information has been entered for this legislator.