Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Barrett, Peter E.

House 1891-94 (District 40)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  McLeod

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1853
Birth Place: Pennsylvania
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hutchinson
Occupation (when first elected): Grain Merchant

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1859.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

28th Legislative Session (1893-1894)

  Session Details
Body: House
District: 40
Elected: 11/8/1892
Residence: Hutchinson
Term of Office: 1/3/1893 to 1/7/1895
Counties Represented: McLeod
Occupation: Wheat Business
Party: Democratic
Committees:
  • Commerce
  • Labor and Labor Legislation
  • Temperance Legislation

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: House
District: 40
Elected: 11/4/1890
Residence: Hutchinson
Term of Office: 1/6/1891 to 1/2/1893
Counties Represented: McLeod
Occupation: Grain Merchant
Party: Democratic
Committees:
  • Incorporations
  • State Normal Schools
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.