Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Barnes, Nathan F. "N.F."

House 1866 (District 3); House 1874 (District 31)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Breckenridge (defunct), Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1817
Birth Place: Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: N.F.
City of Residence (when first elected): Saint Cloud
Occupation (when first elected): Publisher

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1857 or 1858.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/4/1873
Residence: Saint Cloud
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Stearns
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Education
  • Tree Culture and Fuel

8th Legislative Session (1866)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 11/7/1865
Residence: Saint Cloud
Term of Office: 1/2/1866 to 1/7/1867
Counties Represented: Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Breckenridge (defunct), Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena
Occupation: Publisher
Party: Not Available
Committees:
  • Indian Affairs
  • Joint Re-apportionment Special
  • Railroads
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.