Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Baker, A. H.

House 1883-84 (District 45); House 1887-88 (District 45)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Beltrami, Kittson, Marshall, Norman, Polk

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1836 (uncertain)
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Ada
Occupation (when first elected): Farm Machinery

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1879.

Total Days Served: 1470

SESSIONS SERVED

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: House
District: 45
Elected: 11/2/1886
Residence: Ada
Term of Office: 1/4/1887 to 1/7/1889
Counties Represented: Beltrami, Kittson, Marshall, Norman, Polk
Occupation: Farmer/Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Claims (Chair)
  • Finance
  • Grain and Warehouse Inspection
  • Reapportionment Special

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: House
District: 45
Elected: 11/7/1882
Residence: Ada
Term of Office: 1/2/1883 to 1/5/1885
Counties Represented: Beltrami, Kittson, Marshall, Norman, Polk
Occupation: Farm Machinery
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufactures
  • Education
  • Joint Forestry
No other information has been entered for this legislator.